Kas Yapmak İçin Steroid Kullanımı

Steroidin kas yapma amacı ile kullanımı özellikle vücut geliştirme sporu ile ilgilenen ya da spor salonlarında kişisel olarak vücut gelişimini tercih eden kişilerin başvurdukları bir yöntemdir.

Erkeklerin yaradılışlarından itibaren vücutlarında yer alan hormonlardan biri testosteron hormonudur. Bu hormon erkeklerin sahip oldukları özelliklerin ön plana çıkmasını sağlamak ile beraber, erkeklerin güçlü bir yapıda olmasına da destek vermektedir. Steroid vücutta doğal halde bulunan testosteron hormonunun, insan eli üretilmiş olan halidir. Bu sentetik maddenin kullanımı ile beraber vücuttaki testosteron hormonunun miktarı arttırılmış olur. Bu artışın sağlanmasının amacı var olan erkeklik gücünün belirgin bir şekilde kuvvetlendirilmesi ve vücutta kas oluşumunun sağlanmasıdır.

Steroid kullanımı görüntü olarak kas kütlesinin artmasını sağlar. Ancak bu madde sayesinde artan kas kütlesinin içi yapı itibari ile boştur. Bu kullanım sadece fiziksel görüntünün gelişmesine ve değişmesine sebep olur. Kas miktarının artışı, gücün de arttığı anlamına gelmemektedir.

Anabolik Steroid Nedir?

Anabolik steroid, erkeklerin temel hormonlarından biri olan testosteron hormonunun vücuttaki etkilerinin arttırılması amacı ile sentetik olarak üretilen ilaçlardır. Bu ilaçlar genel olarak vücut geliştirme sporu ile uğraşan ya da vücudunu kaslı bir görüntüye kavuşturmak isteyen kişiler tarafından tüketilir.

Anabolik Steroidler Vücuttaki Testosteronu Nasıl Etkiler?

Vücutta bulunan testosteron hormonuna anabolik steroidlerin etkisi yapılan tıbbi araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur. Bu araştırmalar, sağlıklı bir erkek bireyde bulunan testosteron miktarı ile anabolik steroid kullanan bir erkek birey arasındaki verilerin karşılaştırılması ile yürütülmüş ve sonuca varılmıştır.

Sağlıklı bir erkek bireyin vücudunda haftalık olarak üretilen testosteron miktarı 50 miligram ile 70 miligram arasında değişkenlik göstermektedir. Vücut geliştirme sporcuları ya da kişisel olarak vücut görüntüsünü değiştirmek isteyen kişilerin anabolik steroidleri kullanmaları sonucunda, vücuda haftalık olarak 5 bin miligram ile 6 bin miligram arasında değişkenlik gösteren testosteron hormonunun girişi sağlanır. İğne ya da hap yolu ile vücuda girişi sağlanan bu hormon miktarı, normalde vücutta bulunması gereken hormon miktarının yaklaşık olarak 100 katıdır.

Antrenmandan sonra kaybedilen testosteron miktarını yerin fazlası ile koyan anabolik steroidler, kas onarımının gerçekleşmesine imkân tanır. Kasın erimesine sebep olan diğer hormonların etkisini ortadan kaldıran bu steroid türü, kasın kısa sürede oldukça fazla şişmesini sağlar.

Anabolik Steroidler Nereden Alınır?

Anabolik steroid temini oldukça titizlik ile yürütülmesi gereken bir sürecin sonunda gerçekleştirilmelidir.

Anabolik steroidler merdiven altı yerlerde, hijyenik olmayan koşullarda ve kaliteli olmayan, insan sağlığı üzerinde olumsuz etkiye sebep olan içeriklerin birleştirilmesi ile oluşturulabilir. Ülkemizde kullanımı yasal olmayan bu tür steroidlerin alışverişi yapılmadan önce kullanılan alışveriş aracının güvenilir olduğuna emin olunmalıdır.

Anabolik steroid satışı günümüzde birçok kanal aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. En bilinen satış kanalları arasında internet siteleri ve sosyal medya platformları bulunmaktadır. Bu kanallardan alışveriş yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli husus, satın almaya karar verilen ürünün barkodlu ve seri numaralı olmasıdır.

İnternet üzerinde bu ürünlerin seri numaralarının sorgulanabileceği pek çok site bulunmaktadır. Seri numaraların sorgulanması neticesinde satın alınacak olan ürünün orijinal olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

Anabolik Steroid Kullanımı Nasıl Yapılmalıdır?

Anabolik steroid tüketimi esnasında dikkat edilmesi gereken en önemli nokta doz aşımının yapılmamasıdır.

Hap ya da iğne yolu ile vücuda girişi sağlanabilen anabolik steroidler kullanım talimatlar ve uyarıları okunmadan kesinlikle tüketilmemelidir. Ürünün üzerinde yazan kullanma talimatında belirtilen doza ya da ürünün uygulanma şekline sadık kalınmalıdır.

Anabolik Steroid Tüketiminin Zararları Nelerdir?

Anabolik steroid kullanımın oluşturabileceği zararlar oldukça fazladır. Kullanım talimatı dikkate alınmadan uzun süreli tüketilen steroidlerin vücutta yaratabileceği olumsuz etkiler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sperm sayısında ve kalitesinde azalma
  • İktidarsızlık
  • Aşırı tüylenme
  • Jinekomasti
  • Organ hasarları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.