Anabolik Steroid Satın Almak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Anabolik steroidleri satın almak için kullanılan yollar genel olarak internet platformları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Sporcu gıdaları ya da diğer sporcu takviyelerini satan spor mağazalarının internet sitelerinde ya da bu mağazaların Instagram ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında acıktıkları hesaplar aracılığı ile anabolik steroid siparişi vermek mümkündür.

Satışı yapılan iki tür steroid bulunmaktadır. Birinci steroid türü vücudumuzda doğal halde bulunan kortikosteroidlerin desteklenmesi amacı ile doktorlar tarafından çeşitli hastalıkların tedavi edilmesi için reçete edilen steroid ilaçlarıdır. Hormon tedavisi adı altında satışı gerçekleştirilen steroid ilaçlarına, eczaneler aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Ancak satın alınmak istenen her bir hormon ilacı için ayrı bir reçete bulundurulması zorunluluğu bulunmaktadır. İkinci steroid türü ise erkek vücudunun birincil hormonu olan testosteron hormonunun vücut geliştirmek için dışardan takviye alarak alınmasını sağlayan ve anabolik steroid olarak adlandırılan sentetik steroid ilaçlarıdır. Bu ilaçlar insan eli ile yapılmış olan ilaçlardır. Bu ilaçların kullanımı hem uzun vadede hem de kısa vadede birçok sağlık sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu neden ile hem ülkemizde hem de birçok dış ülkede anabolik steroidlerin satışı yasaklanmıştır. Kişiler elden satışı yasaklanan steroid grubu ilaçlarını temin etmek için internet platformlarına başvurmaktadırlar.

Anabolik Steroid Satışı Gerçekleştiren İnternet Siteleri Güvenilir Midir?

Anabolik steroid satan internet sitelerinin güvenilirliği hem vücut geliştirme sporu ile profesyonel olarak ilgilenen hem de vücudunu arzu ettiği görünüme kavuşturmak için amatör uğraşlar içerisinde olan kişiler tarafından oldukça merak edilmektedir. Kişiler arama motorları içerisinde karşılarına çıkan sayısız internet sitesi arasından hangisinin güvenilir olduğunu ve orijinal ürün sattığını anlamakta oldukça zorlanmaktadırlar.

İnternet siteleri ya da çeşitli sosyal medya uygulamaları aracılığı ile satışı gerçekleştirilen anabolik steroid ürünlerinin orijinal olması, kişilerin vücut sağlıkları açısından oldukça dikkat edilmesi gereken bir konudur. İnternet aracılığı ile sipariş edilecek olan anabolik steroidlerin orijinal olup olmadığının anlaşılması, satışı gerçekleştiren internet sitesinin de güvenilir olup olmadığını anlamak için test edilmesi gereken önemli bir detaydır.

İnternet platformu aracılığı ile satışı gerçekleştirilen anabolik steroid ilaçlarının orijinal olup olmadığının anlaşılmasının tek yolu, ürünün satışına onay vermeden önce yapılması gereken seri numara sorgulamasıdır. Her üründe olduğu gibi satışı gerçekleştirilen anabolik steroid ürünlerinde de seri numarası bulunmaktadır. Seri numarası her ürüne özeldir ve aynı seri numarasına sahip olan ikinci bir ürün ile karşılaşmak, ürünlerden birinin orijinal olmadığını kanıtlamaktadır.

Anabolik steroid satışı gerçekleştiren çoğu internet sitesinde seri numarası sorgulama ekranı bulunmaktadır. Eğer mağazanın internet sitesi içerisinde böyle bir sorgulama ekranı yok ise bu ekranlara diğer internet siteleri aracılığı ile ulaşmak mümkündür. Ürün seri numarasının sorgulama ekranında bulunan kutucuğa yazılması durumunda, ürün bilgilerini içeren yeni bir ekran açılmaktadır. Açılan bu yeni ekranda, ürünün orijinal olup olmadığı, nerede üretildiği, daha önce kaç kişi tarafından sorgulandığı gibi detaylar yer almaktadır. Böylelikle ürün sorgulaması yapan kişi bu bilgiler ışığında, ürünün orijinal olup olmadığını, anlamakta ve internet sitesinin güvenilirliğini de test etmiş olmaktadır.

Ürünlerin Seri Numaralarının Sorgulandığı Ekranlar Güvenilir Mi?

Ürün seri numarasının kontrol edildiği internet sitesi ekranlı güvenilirdir. Bu ekranların yazılımında, her ürünün seri numarası ve ürüne ait bilgiler bulunmaktadır. Sorgulanan seri numarasının sahte olması ya da ürünün seri numarasının çoğaltılmış olması gibi durumlarda, ekran direkt olarak hata vermektedir. Bu hata orijinal olmayan ürünlerin satışı sonucunda ortaya çıkabilecek olası problemlerin önüne geçmektedir.

Anabolik Steroidlerin Satışı Yasal Mı?

Anabolik steroid satışının yasal olma durumu, pek çok ülkede olduğu gibi ülkemiz sınırları içerisinde de geçerli değildir.

Anabolik steroid kullanımının çeşitli sağlık sıkıntılarına yol açması sebebi ile ürünlerin satışı ülkemiz sınırları içerisinde yasaklanmıştır. Bu neden ile anabolik steroidlere ulaşmak isteyen kişiler, ürünleri internet platformları aracılığı ile sipariş vermektedir.

Spor Müsabakalarında Anabolik Steroid Kullanımı Serbest Mi?

Anabolik steroid tüketiminin spor müsabakalarında geçerliliği yoktur. Sporculara, müsabakalar öncesinde yapılan sağlık taramaları neticesinde sporcunun herhangi bir hormon ilacının kullandığının tespit edilmesi durumunda, sporcuya çeşitli yaptırımlar uygulanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.